Üniversite Reytingi

Bulgaristan'na gidecek öğrencilerin en fazla merak ettiği konulardan biri de okuyacakları okulun eğitim kalitesidir.Bağımsız araştırma kuruluşlarının Bulgaristan’daki eğitim kuruluşlarını değerlendirme kriterleri şöyledir:

 • Üniversitelerin önceki yıllara ait puanları
 • Basılı kitap ve makaleleri
 • Ödül alan projeleri
 • Öğretim üyelerinin sayıları ve öğrencilere göre oranları

Tüm değerlendirmeler sonucunda Bulgaristan'ın en iyi Üniversitesi’nin Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi olarak değerlendirildi. Araştırma sonucunda ayrıca Mühendislik, Hukuk, İletişim, Fen, Edebiyat fakültelerini de değerlendirerek ilk 10 sıralama listesi oluşturuldu. Buna göre hukuk eğitiminde Sofya Üniversitesi, mühendislik eğitiminde Sofya Teknik Üniversitesi, İletişim konusunda Sofya Ulusal ve Uluslararası Ekonomi Üniversitesi, Tıp ve Diş hekimliği eğitiminde Sofya Tıp Üniversitesi ve edebiyat eğitiminde yine Sofya Üniversitesi en iyiler listesinde ilk sırada yer aldılar.

Sıralamalar okullar hakkında genel fikir edinmek için kullanılabilir. Sıralamaların Bulgaristan'da hiçbir resmi değeri veya niteliği yoktur. Başvurulacak okulları sıralamaya göre kısıtlamak, örneğin; öğrencilerin kendilerini bu tür bir sıralama listesi ile sınırlamaları çok yanlış bir uygulama olur. Sıralamalara girmeyen ya da üst sıralarda yer almayan daha bir çok üniversite vardır.

Bulgaristan'daki En İyi 10 Üniversite

 1. Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi
 2. Sofya Teknik Üniversitesi
 3. Sofya Tıp Üniversitesi
 4. Sofya Ulusal ve Uluslararası Ekonomi Üniversitesi
 5. Sofya Mimarlık, İnşaat ve Jeodezi Üniversitesi
 6. Plovdiv Üniversitesi
 7. Plovdiv Tıp Üniversitesi
 8. Varna Tıp Üniversitesi
 9. Varna Teknik Üniversitesi
 10. Sofya Spor Akademisi