Askerlik

Askerlik ve pasaport işlemlerini kaç yıl süreyle uzattırabilirim?

Üniversite’de eğitim aldığınız müddetçe ve öğrencilik hakkınızı kaybetmediğiniz taktirde T. C. Konsolosluk’lardaki Eğitim Müşavirlik’lerinde bir sene uzattırabilirsiniz. Bu işlemler her sene yenilenmektedir.

Dil Öğrenimi: 1 Yıl
Önlisans : 2 Yıl
Lisans : 2-4 Yıl
Master : 2 Yıl
Doktora : 3 Yıl

Lisans seviyesinde 29 yaş, lisansüstü seviyede 33 yaş sonuna kadar öğrenimini tamamlamayanların askerlik ve pasaport işlemlerinin T.C. Konsolosluğu tarafından yapılması mümkün değildir.

Askerlik kararımı nasıl aldırabilirim?

Yurtdışında bağlı bulunduğunuz T.C. Konsolosluğ’una, yurt içinde Milli Savunma Bakanlığı Asker Alma Dairesi Başkanlığı’na başvurabilirsiniz.
http://www.asal.msb.gov.tr tıklayınız

Askerlik tehir işlemi kaç yaşına kadar yapılabilir?

Askerlik tehir işlemleri yurtiçinde master ve doktora öğrenimi yapanlar için 32 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar yapılır.

Yüksek öğretimde okuyan ögrenciler ile yüksek lisans yapanların askerliklerinin ertelemesi en son kaç yaşına kadar yapılabilmektedir?

Öğrencilerin askerlikleri okudukları eğitim kurumlarının azami öğrencilik süreleri içinde olmak ve 29 yaş sınırını geçmemek üzere haklarında tanzim edilen öğrenci durum belgelerine dayanarak ertesi yıla kadar ertelenmektedir.
Yüksek öğretimde, eğitim-öğretim süresi 2 yıl olan okullarda azami öğrencilik süresi 4 yıl, 4 yıl olan okullarda azami öğrencilik süresi 7 yıl, 5 yıl olan okullarda azami öğrencilik süresi 8 yıl, 6 yıl olan okullarda azami öğrencilik süresi 9 yıldır.

Devlet veya kendi hesaplarına yurt içinde veya yurt dışında staj, yüksek lisans, ihtisas ve doktora yapanların askere celp ve sevkleri, yoklama kaçağı ve bakaya durumunda olmamak veya bu suçlardan ceza almamış olmak şartı ile ilgili kurumun teklifi üzerine, 33 yaşını doldurdukları yılın sonuna kadar tehir edilebilmektedir.