Bulgar Dili

Kaç ayda Bulgarca öğrenebilirim?

Üniversite öncesi dil eğitimi sekiz aylık effektif bir dönemi kapsamaktadır. Bulgaristan dil eğitimi konusunda son derece etkili ender dil okullarına ve eğitmenlere sahiptir. Buna göre, dil eğitim programdaki genel olarak iki aşamadan oluşmaktadır. Kurslara kesintisiz devamlılık gösteren bir öğrenci eğitim yılı sonunda rahatlıkla üniversitede okuyabilecek bir düzeye yükselebilir.

Bulgarca seviyemin daha hızlı ilerlemesini sağlamak için hangi konaklama seçeneğini tercih etmeliyim?

Elbette yurt ortamı Bulgarca dilinizin daha hızlı ilerlemesine neden olacaktır. Konutta aynı dili konuşan vatandaşlarınızla yaşamak ve dolayısı ile anadilinizi daha fazla konuşmak Bulgarca’nızın duraklamasına neden olabilir. Konut seçiminde ısrar ederseniz bunu Bulgarca konuşan öğrencilerle yapabilirsiniz. Ayrıca radyo dinlemek, TV izlemek ve gazete okumak dilinizi hızla ilerletir.

Bulgarca bilmiyorum, ne kadar süre içinde öğrenebilirim?

Bulgarca öğrenmek kişisel yeteneğinize, motivasyonunuza ve okula devamlılığınıza bağlıdır. Yani eğitiminiz konusunda ne kadar ciddi olursanız, Bulgarca öğrenmenizde o kadar etkili ve çabuk olacaktır. Bu konuda bizim tavsiyemiz derslerin okul sonrası günlük ve düzenli olarak tekrarlanmasıdır. Bahsettiğimiz şartlarda 6 ay içinde orta seviyede Bulgarca konuşabilirsiniz.

Hangi dilde eğitim almalıyım?

Bulgaristan'da üç dilde eğitim imkanı olması, burada okumayı düşünen adaylar için hangi dilde eğitim almalıyım sorusunu da beraberinde getiriyor. İngilizce eğitime Türkiye'den oldukça rağbet var, fakat Bulgaristan'da eğilim Bulgarca eğitim üzerine yoğunlaşıyor. Bulgaristan’da İngilizce eğitim almak mümkündür. Ancak eğitim ve kaynak kalitesi Bulgarca eğitim kadar asla kaliteli olmayacaktır. Bulgaristan’da yaşamanın en doğal zorunluluğu ve sonucu olarak her iki dili de ister istemez öğrenmek zorunda kalacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bu noktada danışman firma olarak bizim de tavsiyemiz, yarım bir İngilizce ile eğitim almaktansa, Bulgarca'nın yaşayan ve konuşulan bir dil olduğu yerde, dersleri veren hocaların ana dili ile eğitim vermelerinin sizlere çok daha şey katacağını düşünerek tercihinizi bu yönde belirlemenizi tavsiye ederiz.

Bulgarca bilmiyorum, Bulgaristan'a gidince zorluk çeker miyim?

Hiç zorluk çekmezsiniz demek doğru olmaz ancak şunu unutmamak gerekirki Bulgar halkı ve Türk halkı çok yakındır. Dolayısıyla Bulgaristan halkı Balkan insanı olmanın getirdiği sıcakkanlılıkla bu durumdaki öğrencilere yardımcı olmak için ellerinden geleni yaparlar. Bunun dışında DJAR Danışmanlığı görevlilerine büyük sorumluluklar düşmektedir. Aday öğrencilere gereken tüm ilgi ve alakayı göstermekte ve öğrencilerimiz dil konusunda yabancılık çekmeyeceklerdir.