Bulgaristanda Eğitim

Bulgaristan’daki eğitim sistemi hakkında bilgi almak istiyorum?

Bulgaristan’da öğrenciler için sağlık sigortası zorunludur. Kayıt işleminiz gerçekleştikten sonra her öğrenci otomatikman ek bir ücret ödemeksizin sağlık sigortalı olur. Gerekli olan işlemler DJAR Danışmanlığı tarafından yapılacaktır.

Üniversite eğitimi almak istiyorum şartlar nelerdir?

Bulgaristan’da yüksek okul eğitimi alabilmek için en önemli şart lise mezunu olmaktır. Üniversitelerin belirlemiş olduğu asgari lise mezuniyet ortalamaları vardır. Eğitim almak istediğiniz bölüm lise eğitiminizin hangi dalda (fen, edebiyat veya matematik) bitirdiğinize ve bitirme notlarınızı bağlıdır.

Bulgaristan’da eğitim ne zaman başlar?

Okuluna bağlı olarak 15 Eylül’den 1 Ekim tarihleri arasında başlamakta olup 9 ay süresince devam eder.

Yıllık öğretim ücreti sonraki yıllarda da aynı mı kalacak?

Öğretim ücretleri günün koşullarına göre her öğretim yılı için Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı’nın Mütevelli Heyeti tarafından belirlenerek Resmi Gazate’de ilan edilmektedir. Değişikli yapıldığı taktirde bu uygulama Üniversiteye başlamış öğrenciler için geçerli değildir.

Eğitim ücretimi ödemişsem ve herhangi bir sebepten dolayı okula başlayamassam ne olur?

Hangi sebepten dolayı olursa olsun öğrenci eğitimine belirli bir tarihe kadar başlamadığı taktirde öğrencilik hakkını kaybeder ve üniversiteye ödediği ücreti geri alamaz.

Hangi dillerde eğitim veriliyor?

Bulgarca, İngilizce, Almanca ve Fransızca eğitim verilmekte. İlk yıl Bulgarca öğrendikten sonra Rusça, Makedonca ve tüm diğer slav dilleri gibi öğrenebilmeniz mümkündür.

Lisans eğitim süresi ne kadardir?

Mühendislik, İktisat ve İdari Bilimler’de eğitim süresi 4 yıl , Eczacılık 5.5 yıl , Diş hekimliği 5 yıl , Tıp fakültesinde ise 6 yıldır.

Okulumu veya konaklama yerimi değiştirebilir miyim?

Evet. Dil Hazırlık kursu başlamadan önce veya bitirdikten sonra Üniversite değişikliği yapabilirsiniz, ancak seçtiğiniz branşınıza bağlıdır. Örneği Teknik Üniversitesi’nden İnşaat’a geçiş yapabilirsiniz. Eğer konaklama yeriniz kaydolduğunuz okul tarafından ayarlanmışsa okulun idare bölümüne yeni bir yer için başvurabilirsiniz.

Bütçeme uygun üniversite bulabilir miyim?

DJAR Danişmanlığı olarak öncelikli amacımız öğrencilerimize en kaliteli hizmeti en ekonomik, en hızlı ve en etkin şekilde vermek olduğu için her amaca ve bütçeye uygun üniversite ve program seçeneğimiz mevcuttur. Deneyimli eğitim danışmanlarımız en uygun okulu bulma konusunda size yardımcı olacaklardır.

Üniversitelerin eğitim kaliteleri karşılaştırıldığında siz hangi okulu öneriyorsunuz?

Bulgaristan’da şu anda faaliyette olan kırkiki üniversite bulunmaktadır. Bu üniversiteler arasında sadece eğitim kalitelerini karşılaştırılarak seçim yapmak yanlış olur. Eğitim kalitesi birinci kriter olmakla beraber okulların öğrencilere sunduğu olanaklar ve imkanlarda gözönünde bulundurulmalıdır. Bütün bunları seçim kriteri olarak kullanırsak: Sofya Üniversitesi, Sofya Tıp Üniversitesi ve Sofya Teknik Üniversitesi arasında seçim yapmak daha uygun olacaktır. Öğrencilerimizin okul seçimlerini eğitim danışmanlarımızla birlikte hedeflerine en uygun şekilde yapma olanaklarına sahiptirler.

Eğitim ödemesini ne zaman ve nasıl yapabilirim?

Eğitim ödemesini kurs başlamadan 7 gün önce nakit ya da banka transferi ile yapabilirsiniz.

Okulumdan veya bölümümden memnun değilsem ne yapmalıyım?

DJAR Danışmanlığı’nın aracılık yaptığı okullar Bulgaristan’ın en iyi okulları arasındadırlar. Tüm bunlara rağmen öğrencinin üniversiteden ya da okuduğu bölümünden farklı nedenlerle memnun olmaması doğaldır. Bu durumda bunu okuldaki görevlilere veya bize hemen bildiriniz ve şikayetçi olduğunuz konuları ayrıntılı bir şekilde açıklayınız. Okul ve DJAR Şirketinin yetkilileri anında sorunları çözeceklerdir. Herşeye rağmen öğrenci tatmin olmamışsa başka bir üniversite veya bölüme geçiş yaptırılır. Üniversite içi branşlarda geçiş olanaklıdır. Ancak üniversiteler arası (sosyal ve fen bilimleri) geçişde hazırlık kursu baz olarak alınır.

Neden Bulgaristan’da eğitim görmeliyim?

Son yıllarda yüksek öğretimlerini Bulgaristan’da tamamlamak uluslararası öğrenciler için çok uygun bir seçim olmuştur. Her yıl ortalama 10,000 yabancı öğrenci ülkede ikamet etmektedir. Bunlardan 5,000’ni yabancı dillerde sunulan programları takip etmektedirler. Akademik İşbirliği Ortaklığı’nın (ACA) son dönemde yürüttüğü bir araştırmaya göre, İngilizce sunulan eğitim programları dalında, Bulgaristan Avrupa’da en çok tercih edilen 6. ülkedir. Bulgaristan Eğitim Bakanlığı tarafından verilen lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri bütün Avrupa Birliği ülkelerince tanınmaktadır. Bulgaristan diğer batı Avrupa ülkeleriyle aynı eğitim-öğretim standartlarını göreceli olarak daha ucuz sunmaktadır.

Yabancı öğrenciler için sunulan uluslararası programların denkliği var mıdır?

Bulgar Yüksek Öğretim Sistemi ’Bulgar Akreditasyon Komisyonu’ (NAS) tarafından tanınan kırkiki yüksek öğrenim kurumundan oluşur. Bunların içinde devlet üniversiteleri ve kolejleri, ayrıca özel enstitülerde mevcuttur. 1993’te kurulmuş bağımsız bir kuruluş olan NAS, Bulgar yüksek öğretim kurumlarında yürütülen eğitim ve araştırma faaliyetlerinin değerlendirilmesi ve denklik verilmesinden sorumludur.

Bu yüksek öğretim kurumlarından alınacak derecelere Türkiye’de denkliğinin verilmesi işlemi Yüksek öğretim Kurumu (YÖK) tarafından yapılmaktadır. Yurtdışına gitmeye karar verdikten sonra YÖK Denklik Bürosu’na dilekçe ile başvurarak gideceğinizi üniversitenin ve programının tanındığına dair bir belge almanızda yarar vardır. Bulgaristan 1 Ocak 2007 tarihi itibariyle Avrupa Birliği üyesi olmuştur. Dolayısıyla Bulgaristan Eğitim Bakanlığı’ndan alınan dereceler Avrupa Birliği ülkelerinde otomatik olarak kabul edilmektedir.