Bulgaristan’da Oturum

Öğrenci oturma izni ücreti ne kadardır?

Altı Aylık oturum kartının ücreti 120 Euro, bir senelik ise 240 Euro’dur.

Kimlik kartımın süresi bitince ne yapmalıyım?

Öğrenci oturum kartınızın süresi 6 ay veya 1 yıldır. Süreyi uzatmak için yaz ve kış dönemlerinde İçişleri Bakanlığı Yabancılar Şubesi’ne okulunuzdan alacağınız öğrenci belgesi ile başvurmanız gerekiyor.

Ben öğrenciyken eşim, nişanlım benimle gelebilir mi? Ne gibi haklara sahipler?

Eşiniz sizinle gelebilir. Fakat aynı imkan nişanlınız için geçerli değildir. Bu yüzden Bulgaristan'a öğrenci olarak gelmeyi düşünüyorsaniz nişan aşamasında değil evlendikten sonra gelmeniz daha avantajlı olabilir. Bu konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için lütfen ilgili DJAR Danışmanlığı’na başvurun.

Bulgaristan'a öğrenci olarak gelip sonradan göçmenliğe başvurabilir miyim?

Evet. Bulgaristana öğrenci statüsü ile gelip bir müddet sonra gerekli belgeleri ve şartları sağladığınız takdirde göçmenliğe (permanent residency) başvurmanız mümkündür. Fakat unutulmaması gereken, bu konu üzerinde gereğince ilgilenilmesi ve devamlı değişken mevzuatların yerinde ve hassasiyetle incelenmesidir.

BG egitim’e başvurduğunuzda konuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Eğitimin bitiminde vizemi uzatmam yada farklı bir amaçla kalmak için değiştirmem mümkün mu?

Eğitiminiz bitiminde öğrenci vizenizin süresi de bitiyor ve yurda kesin dönüş yapmanız gereklidir. Vize uzatmak ya da farklı bir amaçla kalmak için vize değişikliği mümkün değidir. Bulgaristan’da şirket açsanız veya evlilik yapsanız dahi vizenizi Türkiye’deki Bulgaristan Konsolosluğu’ndan almak zorundasınızdır. Gerekli ayrıntılar için bizimle irtibata geçiniz.