Bulgaristan’da yaşam

Bulgaristan AB ülkesi mi?

Bulgaristan 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren AB ülkesidir.

Bulgaristan'da öğrenci olarak araba satın alabilirmiyim? Ev nasıl kiralarım?

Bulgaristan’da öğrenci olarak araba satın almakta (yeni yada ikinci el) hiçbir sorun yoktur. Tek lüzumlu olan belge, "sürücü belgesi" dir. Bulgaristan’da T.C. ehliyetiniz ile dilediğiniz sürece araba kullanabilir, kiralayabilirsiniz, fakat BG plakalı arabaya sahip olamazsınız. Öğrenciler araba satın aldıkları takdirde kendilerine geçici plaka verilmektedir. T.C. ehliyeti ile araba kullanırken geçerli pasaportunuzu yanınızda taşımakta fayda vardır. Bir aksilik anında ilk olarak polisin ehliyetiniz yanında size soracağı belge pasaportunuzdur. Eğer Bulgaristan’da göçmen bir tanıdığınız, ahbabınız varsa taksitle (leasing) ile araba satın almanız mümkündür. Bulgaristan’da kullanılmış araba satın alırken aynı Türkiye’de olduğu gibi arabayı öncelikle muayeneye götürmeniz mümkündür, ve özellikle tavsiye edilir!

Bulgaristan'da arkadaşlık ilişkileri nasıl? Üniversitelerde Türk ögrenci çok var mı?

Bulgaristan'da Türk öğrenci sayısı kıyaslanırsa genelde bazı şehirlerde büyük rakamlara ulaşmaktadır. Ülke genelinde yaklaşık 5000 civarında T.C. pasaportu taşıyan öğrenci olduğu tahmin edilmektedir.

Uluslararası bir öğrenci olarak nelere dikkat etmem gerekir? Haklarım nelerdir?

Uluslararası öğrenciler Bulgaristan'da oturuyor (resident) olarak kabul edilirler ve her türlü hak kendilerine sağlanır. Pasaportunuzda geçerli öğrenci izin belgeniz olduğu sürece ülke genelinde dolaşabilir, araba satın alabilir, ev kiralayabilir ve dilediğiniz gibi hareket edebilirsiniz.Her yerde hakkınızı arayabilir, mahkemeye çıkabilir veya dava açabilirsiniz. Hakkınızda da ceza uygulanabilir! Unutmayın ki T.C. pasaportu taşıyan öğrenciler öğrenci izin belgelerinin (Liçna karta) yanında ayrıca ülkeye giriş çıkışlarında yanlarında bulundurmak zorundalar.

Acil durumda ne yapmalıyım?

Acil durumlarda DJAR Danışmanlığı size yardımcı olacaktır.

Bulgaristan hayatına adaptasyonda nelere dikkat etmeliyim?

Yurtdışında bir ülke hayatına alışılma kabiliyeti insandan insana farklılık gösterir. Eğer İngilizce ya da Fransızca dillerinden biri yada ikisi ile rahat bir şekilde yazabilme ve konuşabilme yeteneğiniz var ise, en zor etabi kolaylıkla atlatabileceksiniz demektir. İlk defa yurt dışına çıkıyorsanız muhakkak bir müddet etrafa ve yeni ortama alışana kadar yabancılık çekersiniz. "Kültür şoku" na girmeniz gerçekten zordur, çünkü Türkiye'de alışık olduğunuz hayat tarzını Bulgaristan'da rahatlıkla sürdürebilirsiniz. Yemeklerinizde yemeye alışık olduğunuz gıda maddelerinin aynılarını Bulgaristan'da bulabilir, adet ve geleneklerinizi istediğiniz takdirde aynı şekilde sürdürebilirsiniz. Bu yüzden herkesin korkarak bahsettiği bu terimi unutmaya çalışın veya yok farzedin!

Yaşam Masrafları ne kadardir?

Aylık ortalama 250-350 Euro’dur sizin; yeme, içme, konaklama ve ulaşım giderleriniz için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Bulgaristanda kışın zorluk çekebilimiyim?

Bulgaristan'da birçok şehirde merkezi ısıtma sistemi mevcuttur. Bazı üniversitelerde ve kuruluşlarda insanlar yer üstüne çıkmadan ısıtılmış ve izole edilmiş yapılarda işlerini görebilmektedirler. Ülkede birçok zaman kar ve buz fırtınası olmasına rağmen gerekli önlemler sağlanır ve bu tip hava olaylarının insanlar üzerindeki yükü minumum seviye indirilmeye çalışılır. Bulgaristan'da oturan fertler için kış mevsimi bir güzellik olarak kabul edilmiştir ve insanlar uzun kış aylarını spor yaparak, gezerek ve çalışarak değerlendirmektedirler. Her türlü kış sporu popüler olarak yapılmaktadır ve genel olarak faaliyetlere katılma ucuzdur.

Bulgaristanda para birimi nedir?

Bulgaristanda Para birimi Leva'dır. 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100'lük banknotlar tedavüldedir. 1 EURO yaklaşık 1.95 LEVA'ya eşittir. Ayrıca Türkiye'deki kuruşa karşılık gelen stotinka vardır.

Bulgaristan'da cep telefonumu kullanabilir miyim ve bu çok masraflı olur mu?

Bulgaristan'da Türkiye'de kullandığınız hattınızı kullanabilirsiniz ancak bu çok masraflı olur. Türkiye'den aransanız dahi sizin hattınızdan da arama yapılmış gibi ücretlendirilir. DJAR Danışmanlığı, Bulgaristan'a giderken size, Bulgaristan'da kullanabileceğiniz Mtel, Vivatel veya Globul Bulgaristan'a ait bir simkart verir. Bu hattın numarası, yakınlarınıza bildirebilmeniz için kayıttan sonra size verilir. Bu hat sayesinde Türkiye'den arandığınızda çift ücretlendirme yapılmaz. Ayrıca Bulgaristan Türkiye Sınır Ötesi Globul 20 TL karşılığı abonelerine yurt dışı sabit telefonlara 1000 dakikaya kadar bedava hizmet sunmaktadrı.

Kültür şoku nedir?

Kültür şoku insanların bir kültüründen diğerine geçtiklerinde gerçekleşen bir tür karışık duygular stresidir. Dil farklılığı işe karşılaşmak, açıklanmayan ama varolan kurallar ve yeni çevre çok büyük bir endişe ortamı yaratabilir. DJAR Danışmanlığı aday öğrencilerimize destekler ve onları bu tecrübeyi rakatlıkla atlatabilmeleri için gereken yardımı yapar.

Herhangi bir hastalık durumunda ne yapabilirim?

Yurt dışında kaldığınız süre içinde yaşayabileceğiniz ani rahatsızlık veya kaza durumunda kullanabileceğiniz yurtdışı seyahat sigortasını burdan gitmeden yaptrmanızı öneririz.

Bulgaristan’da ne kadar Türk öğrenci eğitim alıyor?

Türkiye ve Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlıkları arasında olan çalışmalar eğitim sistemlerinde uyumluluk sağlamaktadır. İki ülkenin üniversiteleri öğrenci değişim programlarına imkan sağlamak için anlaşmalar yapmaktalar. Sadece Sofya Teknik Üniversitesinde 800 kadar Türk öğrenci eğitim görmektedir.

Bulgaristan'ın uluslararası telefon kodu nedir? Türkiye'den nasıl arayabiliriz?

Bulgaristan'ın uluslararası telefon kodu +359'dur. Türkiye'den aramak için : 00359 + <Şehrin alan kodu> + <Aranan numara> şeklinde aranmalıdır.

Bulgaristandaki sosyal yaşam için bilgi almak istiyorum?

Bulgaristan, özellikle Sofya Avrupa'nın önde gelen kültür başkentlerinden biridir. Sofya'da birçok müze ve tarihi bina bulunmaktadır ve özenle korunmaktadır. Dolayısı ile hareketli bir şehirdir. Başkent sanıldığının aksine birçok konsere ve festivale ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca gideceğiniz üniversitenin kampüsü bünyesinde de birçok imkan bulunmaktadır. Özellikle spor tesisleri ve dev kütüphaneleri ile hizmet veren kampüsler birçok öğrenci için güzel fırsatlar anlamına gelmektedir.