Hazırlık Kursu

Bulgaristan’daki hazırlık eğitimi konusunda bilgi almak istiyorum?

Bulgaristan'da hazırlık eğitimi denilince Türkiye'de olduğu gibi salt bir dil eğitimi düşünülmemelidir, öncelikle bunu belirtmekte fayda var. Bulgaristan eğitim sisteminde hazırlık, akademik hazırlık ve temel eğitim olarak verilmektedir. Dolayısı ile öğrenci hazırlık eğitimi almadan önce hangi alanda eğitim almak istediğine karar vermek durumundadır. Bu alanlar dört ana grup şeklinde gerçekleşir. Tıp eğitimi, mühendislik eğitimi, sosyal bilimler ve iktisat şeklinde kısaca özetlenebilir. Öğrenci seçtiği alana göre bu alanlara ait temel dersleri hazırlık sınıfında alır ve hazırlık sınıfını başarı ile bitirdiğinde bu alanlarla ilgili lisans bölümlerine direk kayıt olma hakkı elde eder. Hazırlık eğitimi 1 eğitim-öğretim yılına tabidir.

Bulgaristan'da akademik yıl 15 Eylül de başlayıp Haziran’ın sonuna kadar süren iki dönemden oluşur. Ara tatil Ocak da başlayıp Şubat’ta biter. Yaz tatili iki ay sürer.

Üniversitelerin hazırlık bölümü fiyatları nelerdir?
Yıllık 2000 Euro ile 4500 Euro arasında değişiyor.

Hazırlık eğitimin içeriği nedir?

Bulgaristan'da hazırlık eğitimi Türkiye'de olduğu gibi sadece dil eğitimi değildir. Bulgaristan’daki eğitim sistemine göre seçeceğiniz bölüm dahilinde eğitim alırsınız. Dolayısıyla öğrenci hazırlık eğitimi almadan önce hangi alanda eğitim almak istediğine karar vermek zorundadır. Bu alanlar dört ana grup halindedir: 1-Tıp eğitimi, 2- Mühendislik eğitimi, 3- Sosyal bilimler ve 4 - İktisat gibi özetlenebilir. Öğrenci seçtiği alana göre bu alanlara ait temel dersleri hazırlık sınıfında alır ve hazırlık sınıfını geçer notla bitirdikten sonra bu alanlarla ilgili lisans bölümlerine direkt kayıt olma hakkı elde eder.

Hiç Bulgarca bilgim olmadan direkt olarak bir Bulgar üniversitesine kayıt yaptırabilir miyim?

Eğer görmek istediğiniz eğitim Bulgarca yapılmaktaysa en az 800 saat Bulgar dili eğitimi görmüş olmak zorundasınız. Ancak Almanca veya İngilizce eğitim yapan bölümlerde okumak isterseniz; yeterlilik sınavı (Almanca veya İngilizce) sonrası Bulgar dili istenmeden egitiminize başlayabilirsiniz.

İngilizce dil seviyem çok iyi bir düzeydeyse birinci sınıftan başlayabilirmiyim?

İngilizceniz iyi seviyedeyse Dil Hazırlık Departmanı tarafından düzenlenen dil seviye tespit sınavına tabii tutuluyorsunuz. Sınavı aldıktan sonra birinci sınıftan başlama hakkını kazanmış olursunuz. Eğitim yılı başlamadan önce Bulgaristan’da bulunmanız gerekiyor. Dil seviye tespit sınavları haftada bir yapılmaktadır, üniversiteye göre belli bir ücret ödenmektedir.