Masraflar

Bulgaristan’da Eğitim Ücretleri Nelerdir?

Hazırlık yılı 2000-4500 Euro’dur. Daha sonraki yıllar için üniversite ücretleri 3000 ile 6000 Euro arasında değişmektedir. Örnek olarak mühendislik 3000 Euro, tıp fakültesi 5000 Euro’dır.

Öğrenci olarak geçinmem için 1 yılda ortalama ne kadar paraya ihtiyacım var?

Bu sizin harcama alışkanlıklarınıza ve üniversitenize ödeyeceğiniz ücrete bağlı olarak cevaplanması gereken bir sorudur. Ortalama bir üniversite mezunu okul harcı hariç ayda 200 ila 300 Euro arasında masraf yapabilmektedir. Yalnız unutulmaması gereken Bulgaristan'da yaşanan şehre görede bu çeşit masrafların göreceli olacağıdır.

Bulgaristan’a giderken yanımda ne kadar para götürmeliyim? Banka işlemleri nasıl yapılır?

Öğrenci Bulgaristan’a ilk girişte yanında en az 500 Euro bulundurması gerekmektedir. Bu miktar yurtta konaklama ve gündelik masraflarınız düşünülerek hesaplanmıştır.

Yanınızda çok fazla nakit para götürmemenizi tavsiye ederiz. Nakit yerine kredi kartı veya Türkiye'deki bankalarda hesap açtırıp, kredi kartı ve banka kartı ile istediğiniz zaman Bulgaristan’daki ATM’lerden para çekebilirsiniz. Bankanızın anlaşması geregi yurt dışındaki ATM’leri kullanmanın bankadaki hesabınıza küçük bir gider olarak yansıyacağını unutmayın. Daha uygun bir yol da paranızı Money Trans vasıtasıyla gönderebilirsiniz. 10 000 Euro’ya kadar 4 Euro ücret alınmaktadır. Money Trans Türkiye’de Garanti Bankası ile çalışmaktadır.

Bulgaristan’da öğrenim görmek ortalama ne kadara mal olur?

Ayda kira bedeliniz, yiyecek gideriniz, şehir ulaşımı, eğitim araçları ve telefon giderlerinizi dahil olmak üzere 250-350 Euro yeterlidir. Eğitim ücretleri gideceğiniz okula ve bölüme göre farklılık gösterecektir ve yukarıdaki aylık masrafa dahil değildir. Okullar sundukları eğitimi Euro ya da Bulgar Levası olarak talep etmektedirler.

Eğitim ücretleri öğrencmek için tıklayınız

Aylık toplam giderinizin büyük bir kısmını kira bedeli oluşturduğu için hangi çeşit konaklamayı tercih ettiğiniz (oda kiralama, 2-4 kişilik apartman kiralama) kira bedelinizi net olarak belirleyecektir. Sofya’da hayat diğer şehirlere göre daha pahalıdır.

Sofya’da bir garsioneranın kirası aylık ortalama - (elektrik, su, ısıtma hariç) – 250 Euro

  • Aylık otobüs abonman kartı – 20 Lv
  • Otobüs bileti – 1.00 Lv
  • Dışarıda yemek – 5-10 Lv
  • Sinema bileti – 5-8 Lv

Ayda mutfak masrafları kaç Euro?

Aylık mutfak masraflarınız için asgari 150-200 Euro bir bütçe ayırmanız yeterli olacaktır. Damak tadı farklılıkları, öğrencilerin annelerinin yemeklerini özlemelerine neden oluyor. Bulgaristan'da bulunan Türk lokantalarında da yemek ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Ayrıca Türk öğrencilerin çokça rağbet ettiği McDonalds'da Big Mac mönü 5 Lv ki bu Türk lirası olarak yaklaşık 5 YTL'ye denk gelir.

Aylık paso ücreti nedir?

İstanbul'da aylık paso ücreti için şuan 100 YTL ödendiğini düşündüğümüzde, Bulgaristan'da okuyacak olanlar İstanbul'da okuyan öğrencilere göre 10 kat daha az bir ücrete ulaşım imkanına sahip olacaklar. Çünkü Otobüs, tramvay, metro gibi toplu taşıma araçlarında aylık paso ücreti yaklaşık 20 Lv ’dır, yani yaklaşık 20 Ytl.