Yüksek Lisans (Master)

Master eğitimi ne demektir?

Master bir eğitim seviyesini ifade eder. Üniversite bitirildikten sonra yapılır. Türk üniversitelerinde ve Türkiye’de ise ‘yüksek lisans’ olarak anılmaktadır.

Bulgaristan’da yüksek lisans yapabilir miyim?

Evet. Yüksek lisans öğreniminin önşartı, Türkiye’de bir lisans programından mezun olunmasıdır. İlke olarak kendi mezuniyet alanınızın bulunduğu her üniversitede yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz.

Yüksek Lisans eğitiminizi mezun olduğunuz bölümde ya da yakın bir bölümde yapabilirsiniz. Yüksek Lisans programları bilgi geliştirme programlarıdır. Yani, bölümünüze ait temel bilgilere sahip olmak ön koşuldur. Türkiye’de olduğu gibi bir giriş sınavı, mülakat, ÜDS, LES, not ortalaması şartları gibi şartlar yoktur. Lisans diploması giriş için yeterlidir.

Bulgaristan’da yüksek lisans veya doktora için Türkiye’deki gibi sınava girmem gerekir mi?

Hayır. Bulgaristan’da yabancı adaylar için hiçbir lisans, yüksek lisans veya doktora programı Türkiye’deki gibi bir sınav talep etmemektedir. Lisans için lise diploması, yüksek lisans için lisans diploması ve transkrip, doktora için de yüksek lisans diploması ve transkrip yeterlidir. Türkiye’de olduğu gibi LES (Lisanüstü Eğitim Sınavı) veya benzeri başka bir sınav da yoktur.

Gerekli belgeler için tıklayınız…

Bulgaristan'da master yapabilmek için not ortalaması şartı var mıdır?

Hayır. Bulgaristan'da master yapabilmek için not ortalaması şartı yoktur. Yani üniversiteyi bitirmiş olmak Bulgaristan'da master için yeterlidir.

Master programlarında eğitim ücretli midir?

Evet, Bulgaristan’da master programları eğitimi ücretlidir.

Eğitim ücretleri öğrenmek isterseniz Tıklayın.

Her bölümün master programı var mıdır?

Evet, vardır ve master programları sayı olarak inanılmaz bir artış göstermiş bulunmakta ve bu oranda gün geçtikçe artmaktadır ve Bulgaristan’da şu anda mevcut olan ama henüz Türkiye’de olmayan onlarca farklı alanda da master programları mevcuttur.

Bulgaristan’da alınan master ünvanının geçerliliği nedir?

Bulgaristan üniversitelerinden alınan master diplomaları uluslararası geçerliliğe sahiptirler ve Türkiye'de YÖK tarafından denklikleri tanınır.

Master programlarinin süresi ne kadardir?

Genel olarak uluslararası standartlara uygun olarak 4 dönemdir (2 yıl). Ancak 2 sömestirlik (1 yıl) veya 3 sömestirlik (1,5 yıl) programlarda vardır.

Bulgaristan’da master yapmak tercih ediliyor mu?

Şu anda Bulgaristan’daki tüm önemli üniversitelerde master programı verilmektedir. Bulgar üniversitelerinin programları Avrupa ve dünya çapında ünlüdür. Bulgaristan’da master programı öğrenci talebinde artış vardır.

Master sonrası normal çalışma ve yerleşme izni almak mümkün müdür? Eğer mümkünse şartlari nelerdir?

Hayır. Master diploması ile Bulgaristan’da meslek icrası tabii mümkündür ama mezuniyetiniz ile birlikte öğrenci vizenizde biteceği için oturumunuzda sonlanmış olacaktır.

İş olanakları ve oturum hakları için tıklayınız

Bulgaristan’da Türkiye’de okumaya hak kazandığım bölümden farklı bir bölümde öğrenim görebilir miyim?

Evet görebilirsiniz. Bu konuda şartlarda gün geçtikçe öğrenci lehine değişmektedir. Eğitiminize Türkiye’de okumaya hak kazanmış olduğunuz bölümde veya ona yakın başka bir bölümde de devam edebilirsiniz. Ayrıca disiplinlerarası programları tercih edebilir ya da çift anadal, yandal programları okuyabilirsiniz.

Ayrıca, master ve doktora öğrenimi için alan değiştirmek çok daha esnek ve kolaydır. Gittikçe yaygınlaşan ve çeşitlileşen master programlarında da zaten alanlararası programlar ve çalışmalar gün geçtikçe yaygınlaşmakta, hem farklı branşlarda hem de tamamen alan değiştirerek yüksek lisans ve/veya doktora çalışması yapmayı olanaklı hale getirmektedir.

Master programinda bölümümü değiştirebilir miyim?

Evet değiştirebilirsiniz. Bulgaristan’da yüksek lisans programına kabul edilmek için giriş sınavı yoktur. Lisans programını bitirmiş olmak yeterlidir. Ancak master programı, lisans programının bir devamı olarak düşünüldüğünden lisans öğreniminde edinilen bilgiler önkoşul olarak görülür.

Master programlarında öğrenim dili nedir?

Bulgar üniversitelerindeki master programlarının büyük bir çoğunluğu elbette Bulgarca'dır. Fakat her geçen gün yenisi açılan onlarca "Uluslararası Master Programları"nın büyük çoğunluğu İngilizce ve Almancadir. Sadece İngilizce olan master programlarında bile başvuru şartı olarak Bulgarca istenir. Çünkü günlük yaşamda, üniversitedeki sosyal yaşamda ve idari işlerde sizden Bulgarca iletişim kurmanız beklenir. Bu da 4 - 6 aylık bir zaman diliminde elde edilebilecek bir Bulgarca bilgisidir.